KOALICE VERSUS OPOZICE

13.11.2018


"Děkuji všem našim voličům za důvěru", píše Hana Jindrová na bystrcaci.cz, "před Bystrčáky je druhé volební období s novými výzvami a úkoly. Jdeme do něj tak, jak jsme slíbili - se zkušenostmi, s energií a z celého srdce." Téměř každý desátý volič podpořil Bystrčáky, děkujeme. Překvapením letošních voleb je velmi početná a silná opozice: Bystrčáci s podporou TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Zelená pro Bystrc a SPD.

Ačkoliv jsou pojmy koalice a opozice skloňovány v médiích ve všech pádech, mnoha lidem jejich význam není jasný. V praxi jde o to, že se část zvolených zastupitelů domluví, co chtějí prosazovat, koho chtějí za starostu, koho za místostarostu a podobně, a vytvoří tak koalici. Je-li počet koaličních zastupitelů nadpoloviční, mají jisté, že se jejich přání splní. Ti ostatní, to je pak opozice. Žádné další právní vymezení pojmů koalice a opozice není. V případě letošních bystrckých voleb vytvořilo koalici celkem 14 zastupitelů za ČSSD, ODS a ANO, což je těsná většina z celkového počtu 27 bystrckých zastupitelů.

Smysl koalice je jasný, většinou hlasů v zastupitelstvu prosadit své zájmy. Opozice pak nemá možnost hlasováním rozhodnutí zastupitelstva ovlivnit a zůstává jí úloha spíše kontrolní, aby rozhodnutí o věcech obecních byla v souladu s péčí řádného hospodáře a v zájmu občanů. Kontrolovat je důležitý úkol, protože se někdy střetávají zájmy obyvatel se zájmy developerů, zájmy většiny se zájmy malé menšiny či se zájmy jednotlivých zastupitelů, radních atd.

Opozice ale nemusí pouze kontrolovat, vyžaduje to ale promyšlené manévrování a vyjednávání. Návrhy opozice jsou zpravidla koalicí při hlasování v zastupitelstvu zamítnuty, podaří-li se je ale koalici podsunout jinde a jinak, mají šanci na realizaci. V minulém volebním období to byly například návrhy Bystrčáků na uspořádání architektonické soutěže na podobu Nové Bystroušky na Horním náměstí, na realizaci sportoviště vedle nové školky na Kamechách nebo na květnatou louku na ulici Kachlíkova.

Luboš Raus, Bystrčáci